buildinst.sweb.cz
Home
Novinky
Návody
Blog
Odkazy
O buildinstu
Líbí se vám tento web?
Můžete ho podpořit tím, že
peníze na jeho rozvoj.
Copyright © 2011-2016
Tomáš Vít
Všechna práva vyhrazena
Blog
-line-
English
Galerie
Fórum @ Kostky
Fórum @ Eurobricks

31. prosinec 2016 - Rok ve znamení Lega

Přesto, že jsem toho letos na buildinst moc nepřidal, jsem uplynulý rok s Legem doslova vstával i chodil spát. Jak už jsem psal v minulém příspěvku do blogu, začal jsem stavit alternativní modely na zakázku a to hned pro dva různé subjekty. Kromě toho jsem pokračoval ve vedení kurzů programování LEGO Mindstorms a WeDo pro děti, účastnil se výstav, pořádal několik soutěží a nakonec si postavil i něco vlastního jen tak pro radost.

Prvním projektem, do kterého jsem se zapojil je LEGO ReMake. Jeho podstatou je ukázat dětem a jejich rodičům, že z každé stavebnice LEGO se toho dá postavit víc, než jen ten model, na který máte přibalený návod. Stavěl jsem tam tedy alernativní modely ze stavebnic LEGO City a můžete si je prohlédnout na oficiálních stránkách projektu, kde samozřejmě najdete i návody na jejich stavbu. Druhým projektem, byl seriál videí na Streamu nazvaný LEGO stavění. Jednotlivé epizody vypadají tak, že dítě postaví ze stavebnice model podle návodu a potom přijdu já a ze stejných kostek postavím něco jiného. Jsou tam i epizody, které jsou pouze zrychleným záznamem toho, jak modely stavím od začátku do konce, takže si podle nich můžete zkusit moje modely sami postavit. Sety, ze kterých jsme stavěli, byly velmi různorodé - od Creatoru přes NEXO KNIGHTS až po Friends.

Z vlastních modelů stavěných jen tak pro radost stojí za zmínku CLEV3R CAR, dragster a žena v bikinách. CLEV3R CAR je opravdu takové chytré auto postavené ze stavebnice LEGO Mindstorms EV3 (set 31313), které dokáže samo jezdit v prostoru a vyhýbat se překážkám, nebo ho pomocí vlastního programu můžete naučit i jiné kousky. Nejlépe to demonstruje toto video. Dragstera jsem postavil ze setu LEGO Technic 42036 a byla to moc pěkná výzva - mým cílem bylo postavit vozidlo na čtyřech kolech z motorky, která má kola pouze dvě. Je to sice model plný kompromisů, ale rozhodně stojí za postavení. Trojici uzavírá žena v bikinách postavená ze staršího setu LEGO Creator 4884 (lev, hyena a sup). Přiznám se, že původně jsem jí chtěl postavit bez bikin, ale nedostatek dílů ve vhodných barvách mě nakonec donutil ji trochu obléct do plavek a kozaček. :-)

A na co se můžete těšit v nejbližší době? Nové webové stránky by už snad konečně měly být připraveny ke vkládání obsahu, takže spuštění inovovaného webu je na dohled. S touto přelomovou událostí bude souviset i vložení nových návodů na alternativní modely z jiných témat, než jen Creator a Technic, a to hlavně City, NEXO KNIGHTS, Friends a podobně.

letadlo kachna vrtulník tank
drak CLEV3R CAR dragster žena v bikinách


14. únor 2016 - Shrnutí uplynulého půlroku

Poslední půlrok jsem byl tak vytížený stavěním, že jsem se téměř ani nedostal k aktualizacím buildinstu. Léto začalo s dvojicí setů LEGO Friends, z nichž se mi jeden (41094 - maják v Heartlake) podařilo přestavět na kolotoč. Poté následovala delší stavba mého dosud největšího a nejsložitějšího modelu - lesního kolového traktoru pro svážení dřeva ze setu 8053. Je inspirovaný skutečným strojem Noe NF410 a podařilo se mi s ním poprvé pokořit magickou hranici 1000 dílů. Má čtyři nápravy, funkční rameno a úctyhodné rozměry. Podrobný výčet jeho funkcí včetně návodu na stavbu naleznete zde.

Koncem září jsem se stal vedoucím kurzů robotiky pro děti a začal se seznamovat se stavebnicemi LEGO WeDo a Mindstorms. Programování bylo pro mě úplnou novinkou a přiznám se, že mě docela chytlo. Z WeDo jsem zatím postavil dva modely - vrtulové letadlo a spícího dinosaura. U letadla můžete pomocí dvou pák ovládat jeho naklápění do stran (zatáčení) a rychlost otáčení vrtule. Dinosaurus je naopak takovou hříčkou na nevyzpytatelné chování. Když ho probudíte, náhodně si vybere jednu z pěti reakcí, než opět usne. Nejlépe to vystihuje toto video.

Ke konci roku jsem zapojil do pilotního projektu na zkoušení nového programu na vytváření návodů pro modely z Lega. Ještě než jsem tento projekt dokončil, dostal jsem nabídku zúčastnit se dalšího, takže teď stavím pro LEGO CEE tým modely na zakázku. Můj sen se začíná plnit...

Samostatnou kapitolou je příprava nového webu. S touto myšlenkou jsem si pohrával už delší dobu, ale teprve koncem loňského roku se daly věci do pohybu. Nový web je v tuto chvíli již téměř kompletně naprogramován a zbývá do něj pouze nahrát obsah. Uvidím, jak na tom budu s časem, a doufám, že vám ho budu moct v nejbližší době představit.

lesní traktor kolotoč letadlo dinosaurus


29. červen 2015 - Stručné info

Tentokrát budu stručný a v rychlosti vám představím nové modely a plány na léto. Prvním modelem je kudlanka postavená ze setu 31031. Stavěl jsem jí u příležitosti soutěže ve stavbě alternativních modelů pro výstavu na Lipně, takže pokud tam zamíříte, můžete si jí prohédnout ve vitríně společně s dalšími modely ze setu 31031. Následovala stavba letadla inspirovaného Čmelákem ze setu 42035 a nakonec motorový člun ze setu 31034. Motorový člun jsem stavěl "nadvakrát", protože poprvé se proměnil v Moby Dicka. :-) Návody na všechny zmíněné modely jsou ke stažení v sekci návody. A co plánuju dále? Pustím se do stavby svého dosud největšího alternativního modelu ze setu 8053 (autojeřáb) a také do předělávek několika setů Lego Friends.

kudlanka Moby Dick motorový člun čmelák


29. duben 2015 - Blíží se zajímavé akce

Trochu netradičně začnu svůj příspěvek do blogu upoutávkou na připravované akce. Nejprve zmíním výstavu na zámku Slavkov u Brna, která sice už nějaký ten pátek běží, ale to nejlepší se teprve chystá - poslední den výstavy, v neděli 17. května, budete mít možnost zůčastnit se workshopu ve stavění alternativních modelů. Workshop začne ve 13:30 krátkou přednáškou s tématem "jak na to" a poté si budete moci pod mým vedení postavit alternativní model ze setu 31017 (oranžový kabriolet). Více informací o této akci naleznete na webových stránkách slavkovského zámku. Dále bych Vás chtěl pozvat na dvě výstavy, kde budou k vidění mé modely společně se spoustou dalších. První z nich je pražský KidsFest, který se uskuteční od 13. do 28. června 2015 na výstavišti v Letňanech. Druhou je potom putovní výstava "Svět kostiček", která od 1. července do 31. srpna zavítá do muzea v Letohradu. Podrobnější informace budou brzy doplněny zde.

Pokud si rádi zasoutěžíte, máte jedinečnou příležitost přihlásit se do soutěže o nejlepší alternativní model ze setu 31031 (papoušek), kterou jsem vyhlásil na československém Lego fóru kostky.org. Své modely můžete přihlašovat až do 17. května 2015 a podrobná pravidla naleznete zde. Nakonec ještě upozorním na jednu zajímavou aplikaci pro "chytré" telefony. Jde o aplikaci +L pomocí níž si můžete stahovat a prohlížet ve svém telefonu velmi kvalitní návody na alternativní modely z různých setů Lega. Najdete tam i několik mých návodů a jejich počet se bude do budoucna zvyšovat.

A teď už se pojďme podívat, co nového jsem postavil. Jakmile se má sbírka rozrostla o první letošní sety Lego Creator, hned jsem jim začal vymýšlet zajímavé alternativní modely. Prvním byl lední medvěd ze setu 31034 (bílý robot). Mým cílem bylo otestovat možnosti tohoto setu při stavbě zvířete a první bílé zvíře, které mě napadlo, byl právě lední medvěd. Set 31034 v testu obstál a do budoucna se můžete těšit na další alternativní modely postavené z jeho dílů. Druhým setem v pořadí byl 31030 (červená motokára), který už tak úspěšný nebyl. V tomto setu je kromě malého počtu kostek také málo "masa", takže stavění dalších modelů je poměrně obtížné. I přesto jsem z něj postupně postavil formuli, letadlo a vrtulník. V brzké době se ještě můžete těšit na alternativní modely ze setů 31031 (papoušek a žába), 31029 (helikoptéra) a 42035 (důlní dumper).

lední medvěd formule letadlo vrtulník


13. únor 2015 - Úžasný set 31017

Kolem Vánoc jsem jel na delší dovolenou do Kazachstánu a s sebou si vzal malý set Lego Creator 31017 (oranžový závoďák). Po večerech jsem si začal skládat alternativní modely a překvapilo mě, kolik se jich z něj dá postavit. Prvním byla motorka následovaná kaprem, ptáčkem, krokodýlem a sklápěčkou. Po návratu domů jsem ještě přidal vysokozdvižný vozík, parní lokomotivu, psa a draka. Nejzajímavějšími a nejpokročilejšími modely jsou sklápěčka a vysokozvižný vozík. U obou chytře využívám techniku SNOT (čudlíky nejen směrem vzhůru), abych postavil kabinu a další části modelu. Všechny výše uvedené modely s výjimkou draka si můžete poskládat podle návodů dostupných zde. Kromě návodů na modely ze setu 31017 jsem ještě přidal návod na žlutého humra ze setu 31023 a myšku ze setu 31019.

Dále stojí za zmínku dvojice velkých modelů z Lega Technic. První model vznášedla ze setu 9394 jsem postavil ještě před Vánoci do soutěže ve stavbě alternativních modelů. Mé vznášedlo má na rozdíl od těch, které vyprodukovalo Lego, zcela unikátní mechanismus zatáčení. Při zatočení se totiž neotáčí celá vrtule ale pouze dvojice směrových kormidel. Nejlépe vám funkce vznášedla představí toto video. Druhý model vrtulového letadla jsem postavil ze znovuzrozeného setu 8041 (vychází nově pod číslem 42041). Letadlo má podobné funkce jako tahač, který je hlavním modelem: čtyřválcový motor propojený s vrtulí a zatáčení spočívající v naklápění klapek na křídlech pomocí kniplu v kabině.

Nakonec bych vás chtěl pozvat na dvě víkendové výstavy, na kterých budete mít možnost vidět mě a mé modely naživo. První výstava bude v sobotu 7. a neděli 8. března v Brně a ta druhá následující víkend 14. a 15. března v Boskovicích.

sklápěčka vysokozdvižný vozík pes myš
vznášedlo vznášedlo letadlo


6. listopad 2014 - Rozšířený popis modelů a nové výtvory

Jak už jsem psal posledně, přichází nový rozšířený popis modelů s jejich hodnocením. Najdete ho zatím jen u novějších setů a mělo by vám více přiblížit, co od hotového modelu očekávat. U každého modelu jsou hodnocena následující čtyři kritéria na stupnici od jedné do pěti: Dále bych vás chtěl pozvat na výstavu, která probíhá na zámku v Klášterci nad Ohří. Výstava je otevřená o víkendech až do konce ledna 2015 a uvidíte na ní kromě mých alternativních modelů také velké kolejiště, tovární sety Lego City ze současnosti i minulosti a spoustu dalších modelů. V den zahájení výstavy jsem uspořádal malý workshop na téma stavění alternativních modelů. V rámci jeho přípravy vznikly tři alternativní modely ze setu 31017 a čtvrtý přímo na workshopu. Jsou to letadlo, vrtulník, formule a člun. Pokud si je budete chtít postavit, návody naleznete zde.

Nakonec ještě zmíním pár nejnovějších modelů - tříkolku, humra a průzkumná vozidla. Tříkolka s natahovacím motorem postavená ze setu 42010 je mým prvním příspěvkem do soutěže ve stavbě alternativních modelů vyhlášené na webu eurobricks. Mám v plánu do soutěže postavit ještě něco většího, ale kdybych to nestihl, tak se jí zúčastním alespoň s tímto modelem. Humr je oproti tomu dalším modelem, který vzešel ze spolupráce s Janem Beyerem. Původně jsem měl v plánu ze setu 31023 postavit vrtulové letadlo, ale po chvíli se mi to vymklo z rukou a světlo světa spatřil tenhle klepetáč. Nejpovedenější částí modelu jsou bezpochyby jeho pohyblivá klepeta. Posledním modelem jsou "průzkumná vozidla" postavená ze setu 60035. Je to můj první alternativní model postavený ze setu Lego City. Monster truck se sněžným skútrem vznikly v rámci výzvy od Kima Thomsena z Lega. Společně se mnou byli osloveni i další stavitelé a společně jsme vytvořili řadu alternativních modelů z různých setů Lego City.

vrtulník průzkumná vozidla tříkolka humr


17. srpen 2014 - Nabité léto

Po čtvrt roce přicházím s další aktualizací buildinstu. A proč po tak dlouhé době? Začátek léta byl přímo napěchovaný nejrůznějšími akcemi a tak jsem se k tomu dostal až teď... Pojďme se společně podívat, co všechno se událo. Začalo to přípravou na výstavu na Lipně. Letos je výstava minimálně o polovinu větší a počet mých modelů, které tam vystavuju, se rovněž zvýšil. Pokud jste tam ještě nebyli, mohu vám to vřele doporučit. Na výstavě uvidíte modely všech velikostí (od malinkatých vinět až po gigantický model katedrály svatého Víta) a většiny tématických řad (od Dupla až po Technic). Mě osobně nejvíce zaujaly modely pouťových atrakcí a diorámata pirátů a Star Wars. Po Lipně jsem se připravoval na workshop v rámci výběrového řízení na designéra Lego Creator, který se konal v Dánském Billundu. Workshop byl pro mě úžasnou zkušeností a i když mě nakonec nevybrali, tak se nevzdávám naděje, že to příště vyjde. O průběhu workshopu vám nic povídat nebudu (je to tajné), :-) nicméně mohu říct, že nový model kosatky ze setu 31021 se začal rodit právě tam.

A nyní již pojďme k tomu, co vás asi zajímá nejvíce - k novým modelům. Jak jsem zmínil v minulém příspěvku, bojoval jsem se setem 42024 a tento boj nakonec vyhrál. První myšlenku na stavbu lakatoše (lesního kolového traktoru) mi znemožnila příliš malá kola. Následně jsem začal tvořit kloubový nakladač, který dopadl podobně. Při tvorbě ramene a mechanismu sklápění lopaty jsem se přesvědčil o tom, jak je těžké zařídit, aby lopata v nejnižší poloze byla schopná něco nabrat a v té nejvyšší to zase vysypat. Už si ani nepamatuju, kolik neúspěšných pokusů jsem musel projít, než jsem postavil první funkční prototyp. Přes nakladače jsem pokračoval k teleskopickému manipulátoru, až jsem nakonec skončil u bobka (malého kolového nakladače, většinou řízeného smykem). Na fotografii níže můžete vidět jeho první prototyp - je to vlastně rychlé pospojování hlavních částí modelu pro ověření funkčnosti, proporcí a měřítka. Těmito částmi bylo rameno s lopatou, převodovka inspirovaná tou z hlavního modelu, podvozek se zatáčením přední i zadní nápravy insporovaný tím z alternativního modelu setu 8071 a silueta kabiny. Jakmile jsem si ověřil, že všechno funguje, jak má, začalo to pravé skládání. Prototyp jsem rozebral, poskládal jsem pořádný podvozek, kostru nástavby a začal do ní vkládat vnitřnosti. Dokončený model nabízí následující funkce: zatáčení obou náprav, zvedání ramene, sklápění lopaty, dvojstupňovou převodovku pro přepínání mezi funkcemi ovládanou komínem výfuku a snadnou demontáž lopaty, kterou můžete vyměnit za vidle. Vidle jsou takovým bonusem poskládaným ze zbývajících dílků a dokonce mají nastavitelný rozestup vidlí a jednu paletu. Více obrázků tohoto nakladače naleznete v galerii.

Během skládání alternativního modelu ze setu 42024 jsem se ještě věnoval skládání alternativ ze setu 31021. Tohoto setu si velmi cením, protože nabízí výbornou kolekci dílků pro stavění nejrůznějších zvířátek. Já se nechal inspirovat barevnou paletou setu a není potom divu, že prvním modelem byl tučnňák s rybou. Na tučňákovi se mi nejvíce líbí hlava a její pohyblivost daná použitím kulového kloubu. Druhým modelem ze stejného setu je další černobílé zvíře - kosatka. První prototyp kosatky jsem postavil na workshopu v dánském Billundu a po návratu od tamtud jsem jí dotáhl k dokonalosti. Díky chytrému použití techniky SNOT ("čudlíky" do všech stran) jsem dosáhl pěkně oblého tvaru a množství použitých kloubů dává kosatce slušnou polohovatelnost. Myslím, že kosatka je zatím mým nejlepším modelem, který jsem poskládal z Lega Creator. Návody na stavbu tučňáka a kosatky najdete zde. Následuje model zahradního traktůrku (sekačky na trávu) ze setu 31002. Traktůrek měl být původně prvním z mnoha alternativních modelů postavených ze setu 31002, ale zatím to vypadá tak, že skončí jako jediný. Při jeho stavbě jsem zjistil, že tento set nenabízí tolik možností, kolik jsem od něj očekával, a skládání alternativních modelů je dost obtížné. Posledním modelem, který vám dnes představím je malé vrtulové letadélko ze setu 42020. Letadélko při jízdě otáčí vrtulí a na jeho křídlech je vidět originální využití listů vrtule. Návod na jeho stavbu naleznete zde.

Nakonec bych se chtěl zmínit o drobné úpravě publikování návodů. Na základě výsledků z ankety jsem se rozhodl, že budu nadále návody vkládat pouze ve formátu pdf a do budoucna rozšířím popis jednotlivých modelů o hodnocení jejich pevnosti, stability, náročnosti stavby a hratelnosti modelu.

první prototyp nakladače nakladač tučňák kosatka
traktůrek letadlo


27. duben 2014 - Workshop a nové modely z Creatoru

28. března proběhl v jedné pražské hospůdce první workshop, na kterém jsem se dělil o své postřehy a zkušenosti se skládáním alternativních modelů. Workshop byl zaměřený na skládání z Creatoru a po krátké přednášce jsme stavěli alternativní modely ze setu 31004 (orel). Akce se zůčastnilo asi sedm stavitelů a k nejzajímavějším výtvorům, které tam vznikly, patří například bagr, plachetnice nebo rak. Já se dal také do skládání a výsledkem byl divočák, kterého si můžete poskládat podle tohoto návodu. Vzhledem k tomu, že workshop sklidil velký úspěch mezi účastníky, tak ho budu určitě v budoucnu opakovat.

Dalším zajímavým počinem jsou alternativní modely ze setu 30189. Tento set obsahuje asi 50 dílků zabalených v plastovém pytlíku a jediným oficiálním modelem z tohoto setu je vrtulové nákladní letadlo. Poskládat z tak malého počtu dílků alternativní model byla pro mě velká a zpočátku i nepřekonatelná výzva. Trvalo mi poměrně dlouho, než spatřil světlo světa první model vrtulníku. Druhý model jachty si dával také dost na čas, ale potom se to zlomilo a během několika následujících večerů jsem rozšířil počet alternativních modelů na pět - vrtulník, jachtu, rybu, letadlo a kuře. Nevíce se mi líbí právě kuře a letadlo, které celou sérii zakončily. Je hezké vidět, že i z mála kostek se dá postavit tak hodně. Návody na tyto minimodely jsou umístěné zde. A jak to vypadá s dalšími modely? V současnosti "válčím" s alternativním modelem ze setu 42024. Zatím jsem zjistil, že z něj nepostavím plánovaného lakatoše, protože by měl moc malá kola a vidím to spíš na nějaký nakladač nebo vysokozdvižný vozík.

Nakonec bych rád doplnil pár informací k nové možnosti podpory buildinstu. Jak jste si už asi všimli, pod nabídkou menu se objevilo tlačítko s odkazem na PayPal, prostřednictvím kterého můžete darovat peníze na podporu rozvoje buildinstu. Pokud jste v české verzi, tak budete přesměrování na stránku s platbou v českých korunách a pokud jste v anglické verzi, tak na platbu v eurech. Za získané peníze plánuju pořizovat nové sety, ze kterých budu následně stavět alternativní modely, a také spolufinancovat přeprogramování webových stránek tak, aby mi umožnili pořádat například hlasování o příštích alternativních modelech a setech, ze kterých bych je stavěl, a celkově snazší aktualizování a doplňování jejich obsahu.

divočák vrtulník letadlo kuře


14. březen 2014 - Velká výzva

Asi si říkáte jaká "výzva"? Dovolte mi, abych to vysvětlil. Asi před měsícem jsem se během setkání s dalšími fanoušky Lega v jedné pražské hospodě dal do řeči s Janem Beyerem. Kdo ho nezná, tak je to člověk pracující pro Lego, který má na starosti podporu fanoušků Lega v celé Evropě a Asii. Janovi se líbilo, že na svých modelech ukazuju, že s krabicí Lega si domů nepřinesete pouze jeden, dva nebo dokonce tři modely, na které máte návod, ale spoustu různých modelů, které stačí jen vymyslet a postavit podle vlastní představivosti. A pak přišla ta výzva s potenciálem budoucí spolupráce: "Vyber si set, já ti ho pošlu a ty mi z něj poskládáš alternativní model." Nakonec mi přišli sety dva a z prvního z nich jsem již poskládal roztomilý model kachničky a hladového tyrannosaura. Druhý set, který mi Jan poslal, je o dost větší - je to náklaďák s kontejnerem 42024. Zatím u něj mám vymyšlené tři náměty na alternativní model (lakatoš alias lesní kolový traktor, autojeřáb a multikáru), takže jsem zvědavej, co z toho nakonec vyleze, až začnu stavět... Každopádně bych zde chtěl Janovi ještě jednou za tuto výzvu poděkovat.

Dále stojí za zmínku dvě březnové výstavy, kde jste mě mohli potkat. První z nich proběhla v Brně o víkendu 1. a 2. března a druhá se bude konat v Boskovicích v sobotu 15. března. Na výstavách byly k vidění i mé nejnovější modely jako výše zmíněný tyrannosaurus s kachnou, natahovací traktor a fungl nový grader ze setu 8067. Grader je druhým alternativním modelem z tohoto setu (prvním byl čůrající pes). Při jeho stavbě jsem trochu experimentoval s novými stavebními technikami, protože jsem si musel poradit s velkým nedostatkem pinů. Nakonec zmíním ještě jeden set, ze kterého plánuju postavit v nejbližší době alternativní model. Tímto setem je kočka a myš 31021. Vzhledem k černobílé barevné kombinaci to vidím na tučňáka. :-)

tyrannosaurus a kachna grader brněnská výstava


18. leden 2014 - Novinky na webu a nové modely

První průzkum buildinstu stále běží - zde mi můžete poskytnout svou zpětnou vazbu, pokud jste tak již neučinili. Mně to ovšem nedalo a na základě průběžných výsledků jsem začal implementovat první drobná vylepšení. Více než 80% hlasujících by chtělo znát můj příběh, což mě velmi těší a tak si ho nyní tady můžete přečíst. Asi polovina z vás by uvítala soupisy dílků pro jednotlivé modely. Tuto záležitost jsem vyřešil přidáním řádku s počtem dílků k popisu většiny modelů (zbylé doplním v nejbližší době). Po kliknutí na číslo udávající počet dílů vám vyskočí v novém panelu odkaz na stránku se soupisem dílů na webu Rebrickable (je potřeba trochu rolovat dolů). Nakonec bych ještě podotknul, že více než 80% hlasujících by uvítalo návod na skládání vlastních alternativních modelů. Postup, jakým to dělám já, přidám v budoucnu na tyto stránky.

Dále bych se ještě zmínil o třech nových modelech, které jsem poskládal v průběhu vánoc. Prvním je mamut ze setu 31004. Tento model jsem skládal do prosincového kola soutěže alternativních modelů vyhlášeného na webu Rebrickable. Mamut je poměrně velký (aby taky ne, když sežral většinu dílků setu) a má pohyblivý chobot, nohy a ocas. Musím se přiznat, že kly a přední nohy jsou trochu křehčí, takže nedoporučuju dávat mamuta na hraní malým dětem. Návod na stavbu mamuta je od štědrého dne umístěn zde. Zbývající dva modely jsem poskládal ze setu 42010. Tento set nemá žádný oficiální alternativní model (dragstera poskládáte pouze s použitím dílů ze setu 42010 a 42011), takže jsem skládání alternativního modelu pojal jako výzvu. Nejprve jsem tedy poskládal jakýsi sporťák a hned poté jsem se pustil do stavby něčeho nápaditějšího - traktoru. Traktor by z mého pohledu mohl být plnohodnotným alternativním modelem, protože je poskládaný z cca 90% dílů setu, je poměrně pevný a snadno rozpoznatelný. Po stránce funkcí nabízí oba modely natahovací pohon a propracovaný interiér kabiny s volantem a sedačkou. Návody na oba modely přidám v následující aktualizaci webu a traktor si můžete zkusit postavit podle fotek v galerii.

mamut traktor sporťák


24. listopad 2013 - Předčasné Vánoce

Letos jsem se rozhodl, žá vás buildinst obdaruje vánočním dárkem o měsíc dříve. Znamená to pro nás dvě věci: zaprvé nemusíte čekat další měsíc na přidání nového návodu na větší alternativní model a zadruhé já nebudu muset pracovat na buildinstu o Vánocích. :-) Ale teď už vážně. Od posledního zápisu se událo několik věcí, které stojí za zmínění. Začal bych výstavou na Lipně, kterou za dobu konání od 1. června do 18. října navštívilo téměř 57.000 návštěvníků. Kdo se tam letos nedostal, nemusí zoufat, protože pro velký úspěch se bude výstava příští rok opakovat a výstavní plocha bude téměř dvakrát větší!

V průběhu výstavy i po jejím skončení se tady na buildinstu objevilo pár nových alternativních modelů, o nichž bych teď trochu pohovořil. Prvním z nich je hot rod ze setu 8041. Je to víceméně jen předělávka původního hot rodu. Nová verze se od té původní liší především maskou chladiče a užšími prahy a blatníky. K vidění byl tento hot rod poprvé na Lipně a nyní, po skončení výstavy, si ho můžete prohlédnout i zde na buildinstu. Druhým modelem je sněžná rolba ze setu 9391. Je to zatím můj nejpovedenější model z tohoto malého setu. Stavba byla opět velký boj o piny a osičky, kterých se v tomto setu moc nedostává. Nakonec vše dopadlo na výbornou a rolba má dvě funkce: zvedání radlice pomocí ozubeného kola na střeše kabiny a ruční zvedání zařízením na úpravu sněhu. Rolbu si můžete poskládat podle tohoto návodu. Posledním modelem, o kterém budu dnes mluvit je nový buldozér ze setu 42006. Původně to vlastně ani neměl být buldozér ale další sněžná rolba. Ve velmi rané fázi stavby, když jsem měl sotva postavenou radlici, jsem se rozhodl pro změnu a začal skládat buldozér. Tento model je vyjímečný zejména tím, že se jedná o můj první model využívající jednoduchou převodovku. Ta je umístěna v prostoru motoru skutečného buldozéru a přepínám pohon mezi zvedáním radlice a rozrývacího trnu. Radlici zvedá dvojice velkých linear actuatorů a rozrývací trn jeden malý. V kabině se ještě nachází polohovatelná sedačka řidiče. Zajímavostí také je, že stavba vlastního modelu mi zabrala asi dva týdny a tvorba návodu přibližně měsíc.

Závěrem bych vás chtěl ještě jednou poprosit o vyplnění tohoto krátkého dotazníku, pokud jste tak již neučinili. Vaše zpětná vazba mi pomůže do budoucna vylepšovat buildinst směrem, který vy sami chcete.

rolba hot rod buldozér buldozér


9. červenec 2013 - Výstava na Lipně a nový model

Jak jsem už zmiňoval posledně, 1. června začala velká výstava Lega v Lipno Pointu. Kdo z Vás tam vyrazil hned první den, tak měl možnost se kromě prohlídky spousty povedených modelů také zúčastnit doprovodného programu a setkat se se staviteli a dokonce i zástupci společnosti Lego group Janem Beyerem a Milanem Reindlem. Mým příspěvkem na výstavu jsou dvě malé expozice alternativních modelů. První tvoří zvířata: trio králíků, čůrající pes, žralok, grohlův papoušek a Nathanaelův Scrat (veverka z Doby ledové) a druhou stroje: letadlo, vysokozdvižný vozík, vrtulník a upravená verze hot-roda s novou přední maskou. Kdo tam ještě nebyl, tak má možnost výstavu navštívit až do konce září.

Dále bych Vám rád představil nejnovější alternativní model - vrtulník postavený ze setu 9393. Tento vrtulník byl asi třetím a zatím jediným úspěšným pokusem o alternativním model z tohoto setu. Při stavbě jsem si dal za cíl postavit vrtulník, který bude přes svou malou velikost nabízet něco víc než jen točící se vrtule. Tímto něčím navíc se stal zatahovací kolový podvozek. Doufám, že se vám bude líbit a že si při jeho stavbě užijete spoustu zábavy.

vrtulník vrtulník expozice zvířat expozice strojů


1. květen 2013 - Rozrozrůstá se nám zvěřinec

Dnes bych se rád trochu rozpovídal o posledních zvířecích přírůstcích. Všechno to začalo setem 31004, ze kterého jsem hned po rozebrání orla poskládal králíka. Nevím, zda je to nějaká úchylka :-) či co, ale první zvíře, které mě vždycky napadne je králík. Tenhle navíc dokáže stříhat ušima a poskládáte si ho podle tohoto návodu.

Po králíkovi následovala větší výzva v podobě setu 9394. Když jsem přemýšlel o tom, co z této hromady červených panelů poskládat, tak mě napadla ryba, ze které se později vyklubal žralok. Nápad postavit pohybující se rybu z Technicu jsem nosil v hlavě již od doby vyhlášení loňské soutěže TSATS. Co žralok umí, uvidíte ve chvíli, kdy ho vezmete na projížďku. Má totiž tříkolový podvozek a zadní náprava pohání mechanizmus, který rozpohybovává ocas a tlamu. Žralok tak při jízdě hýbe ocasem a otevírá tlamu. Pro pohyb ocasu jsem použil Mahjův mechanizmus z jeho létajícího stroje. Model lze též relativně snadno motorizovat pomocí motorové sady 8293 - potom se žralok hýbe sám na stojánku z battery boxu. Docela mě přakvapilo, jak rychle jsem celý model postavil - trvalo to jen týden. Stavba probíhala asi následovně: nejprve jsem dal dohromady mechanizmus pro pohyb ocasu a jeho propojení s podvozkem. Potom následovala hrubá stavba hlavy a těla. Dále jsem pracoval na připojení tyče ovládání hlavy ke zbytku mechanizmu a úplně nakonec přišlo ladění designu alias hledání nejvhodnějšího místa pro zbývající panely. Výsledek můžete nejlépe posoudit na tomto videu.

Posledním zvířetem (pouze prozatím) je jezevčík poskládaný opět ze setu 31004. Podobně, jako můj čůrající pejsek ze setu 8067, i tento umí zvednout nožku, aby si ulevil. Předlohou při stavbě mi byl náš nový člen rodiny - jezevčice Jessie.

Nakonec bych ještě rád zmínil dvě výstavy, kterých jsem se účastnil a kde jste mě také mohli vidět. Byla to nejprve výstava v Boskovicích 16.2. a druhá hned následující víkend v Brně. Další výstava, které se budu účastnit se svými modely začne 1.6. v Lipno pointu a bude trvat až do 30.9. Pokud se tam vypravíte hned první den, tj. na den dětí, tak budete mít nejen příležitost seznámit se se mnou a dalšími staviteli, ale též se zúčastnit doprovodného programu.

králík žralok žralok jezevčík


28. prosinec 2012 - PF 2013

Nejprve bych vám chtěl popřát hodně štěstí, zdraví, lásky a také kostek lega v novém roce 2013. Co se týká budoucnosti tohoto webu, tak pro vás mám dvě zdrávy - jednu dobrou a druhou špatnou. Špatná je, že mám stále méně času na navrhování nových modelů a vytváření návodů, takže četnost aktualizací se ještě trochu sníží. A dobrou zprávou, že i přes nedostatek času budu web dále rozšiřovat o nové návody a funkce - aktuálně bych chtěl zapracovat na galerii a rozšířit jí o fotografie nových modelů tak, aby si ti zručnější z vás mohli podle nich daný model poskládat ještě před tím, než uveřejním návod. Ve vzdálenější budoucnosti plánuji převést celý web do php a učinit ho více interaktivní.

pf 2013

5. listopad 2012 - Nový hot-rod na dálkové ovládání

Před pár týdny jsem konečně dokončil své první auto na dálkové ovládání a přináším vám ho rovnou i s návodem. Jedná se o další hot-rod, který na první pohled zaujme šestiválcovým motorem s pohybujícími se písty během jízdy. Auto je poměrně pevné, rychlé a s dobrými manévrovacími schopnostmi, jak ostatně můžete vidět na tomtovideu. Box s bateriemi jde snadno vyjmout po odpojení napájecího kabelu a odstranění pravých dveří. Při ježdění je nutné dávat pozor na nárazy do překážek předními koly, protože může snadno dojít k přeskočení ozubeného kola na hřebenu zatáčení a poruše centrování předních kol. Co se týká výčtu přidaných dílů nad rámec setu 8041, tak vše zůstalo v avizovaném rozsahu, tj. 2x M-motor, 1x IR vysílač a přijímač, 1x battery box a 1x malá gumička (použil jsem tu ze setu 5763). Nezbývá než doufat, že se vám bude nový hot-rod líbit a že si s ním během stavění a ježdění užijete spoustu zábavy.

Druhým modelem, který vám dnes představím, je vysokozdvižný vozík postavený ze setu 8052. Vidle jsou zvedány pomocí M-motoru napojeného na cívku s provázkem (ten jediný není součástí setu) a celá věž s vidlemi je naklápěna linear actuatorem na "ruční pohon". Vozík dokáže bez problémů zvednout břemeno o váze 250 g. Konstrukční perličkou je řešení křížení hnací osy linear actuatoru s osou ovládající zatáčení bez použití ozubených kol. Samozřejmostí je snadné vyjímání battery boxu, zatáčení zadních kol a spousta drobných detailů jako nakláděcí sedačka, panel s joystickem pro ovládání vidlí, zrcátka atd.

RC hot-rod RC hot-rod vysokozdvižný vozík vysokozdvižný vozík


26. srpen 2012 - Vývoj auta na dálkové ovládání

Pravidelní návštěvníci webu asi postřehli, že se tu už skoro tři měsíce nic neudálo, ale nebojte, buildinst jede dál. Jak jsem psal v minulém příspěvku, začal jsem pracovat na novém autu na dálkové ovládání ze setu 8041. Na stavbu modelu budou použity pouze díly obsažené v tomto setu plus dva PF medium motory, jeden battery box, jeden IR vysílač a přijímač a jedna malá gumička. Nyní mám hotové dva prototypy podvozků - jeden s fake-motorem vzadu a druhý s fake-motorem vpředu. Oba mají jeden M-motor pro pohon a druhý pro zatáčení s návratem do střední pozice (return to center). Jízdní vlastnosti jsou dobré - slušná rychlost i manévrovatelnost. Jediné na čem jsem se zasekl je kapota - ze zbývajících dílů mi nejde dát dohromady pevnou a líbivou karoserii. Zatím tedy není jasné, jestli to bude sporťák, hot-rod nebo pick-up. Doufám, že se to brzy zlomí a já se s vámi budu moct podělit o návod k tomuto autu. A abych nezapomněl, v mé sbírce je nový přírůstek - traktor 9393 a to znamená, že první alternativním model z tohoto setu na sebe nenechá dlouho čekat.

podovozek var. 1 podovozek var. 2


3. červen 2012 - Co se chystá do budoucna

Vzhledem k tomu, že mi pomalu začínají docházet vlastní modely, ke kterým bych mohl vytvářet návody a už dlouho jsem si nic pořádného neposkládal, tak jsem se rozhodl, že je na čase zrealizovat nápady, které nosím v hlavě. Na výstavě ve Vyškově jsem nasál pár užitečných tipů, jak stavět auta na dálkové ovládání, takže prvním výtvorem bude jistě nějaký "samohyb" ze směsi PF dílů a setu 8041. Další v pořadí by měl být nový alternativní model ze setu 8052. Co by to mělo být, zatím neprozradím, ale dříve avizovaný popelářský vůz to nebude... Nakonec se chystám ještě na jednu specialitu - kolesové rypadlo. Ano, tuto ikonu, která proslavila stavebnici Merkur, chci přivést do světa Lega. Nebude to snadné a určitě na to nebude stačit jen jeden set, ale jsem odhodlán dosáhnout kýženého cíle a potom se s vámi podělit o návod na stavbu.

Pokud se vrátím k tomu, co se událo od posledního příspěvku do blogu, tak určitě stojí za zmínku výstava ve Vyškově. Návštěvníků přišlo docela dost a jejich největší část tvořily děti do 10 let, a proto není divu, že největší úspěch sklidila auta na dálkové ovládání, která si mohli zapůjčit a jezdit s nimi. Jak to asi na výstavě vypadalo uvidíte na fotce pod tímto textem. Další významnou událostí bylo vyhlášení výsledků soutěže "To sail the Technic sea". Kdo sleduje eurobricks, jistě ví, že v soutěži zvítězila vodoměrka a můj člun se umístil na pěkném "bramborovém" místě, což je pro mě velkým úspěchem.

V souvislosti s uveřejněním kvalitních fotek nových Technic setů pro 2. pololetí roku 2012 mě nejvíce překvapil zelený traktor, coby set 9393. Jedná se o menší set s povedenými modely (jak hlavním, tak alternativním) a spoustou užitečných dílů. Nějak mi to nedalo a zkusil jsem si ho podle fotek poskládat v LDD (Lego digital designer). Jak to dopadlo můžete posoudit z přiložených fotek nebo si stáhnout tento LXF soubor a prohlédnout si ho v LDD.

výstava Vyškov traktor 9393 traktor 9393


11. duben 2012 - Události posledních dvou měsíců

Při poslední aktualizaci webu jsem byl příliš líný na to, abych napsal pár řádků do blogu, takže nyní vám to hodlám vynahradit. Vezmeme to všechno hezky po pořádku. Kdo stále ještě váhá jestli si postavit nebo nepostavit sněžnou rolbu, tak uvítá toto video na youtubu. Určitě jste si všimli, že už koncem února přibyly dva nové návody na modely ze setu 9391 - sněžný skútr a pásový dumper. Tento set je v současnosti mým nejmenším Technic setem a poskládat z něho něco smysluplného je docela fuška. Ostatně můj skútr vznikl jen díky spoustě kompromisů, které jsou mimo jiné příčinou toho, že pás je pevně fixován a neotáčí se. Vývoj dumperu byl poněkud odlišný. Originální model, který vytvořil Captainmib, jsem našel na eurobricks a líbil se mi natolik, že jsem si ho poskládal. Potom ale přišlo zklamání z nedotaženého provedení - model byl prostě příliš křehký. Nedalo mi to a celý jsem ho přestavěl do podoby, v jaké si ho můžete poskládat podle návodu umístěného zde na buildinstu. Pokoušel jsem se poskládat i další modely z tohoto setu, ale zatím bez většího úspěchu...

Samostatnou kapitolou je vývoj motorového člunu ze setu 8068. Nápad postavit z tohoto setu loď jsem měl už od chvíle, kdy spatřilo světlo světa letadlo, jen nebyl čas na realizaci. Potřebný impulz ke stavbě mi dala až níže jmenovaná soutěž "To sail the Technic sea". Největším konstrukčním oříškem se stala stavba motoru s mechanismem zatáčení a zvedání, kterým jsem také začal. Po postavení prvního prototypu následovalo dlouhé období zmenšování a úprav motoru a až nakonec jsem řešil vlastní loď a její design. Jak hotový člun funguje nejlépe pochopíte z tohoto videa. Do soutěže jsem potom ještě člun doplnil o rám a vodního lyžaře - na ty jsem si ale musel vypůjčit součástky z jiných setů.

Nakonec bych vás ještě rád pozval na výstavu Lega Technic do Vyškova, která se uskuteční v sobotu 28. dubna 2012 od 10:00 v prostorách Základní školy Morávkova 492/40 a které se osobně zúčastním coby vystavovatel.

sněžný skútr pásový dumper motorový člun motorový člun


17. únor 2012 - Sněžná rolba na dálkové ovládání

Už delší dobu se zabývám vývojem pásového vozítka, které by umělo víc než jen jezdit. Původně to měl být jakýsi drapák schopný přepravoval předměty typu kelímek nebo sklenička z místa na místo, ale po několika neúspěšných pokusech a příchodu sněhové nadílky mě napadlo postavit raději sněžnou rolbu. Jak to všechno dopadlo můžete posoudit sami z příložených fotek nebo si jí rovnou poskládat podle tohoto návodu.

Rolba je dobře ovladatelná a lze ji řídit pouze jedním vysílačem, kdy volba kanálu (1 nebo 4) přepíná mezi ovládáním pohonu a zvedáním radlice. Pokud byste chtěli mít rolbu rychlejší nebo naopak pomalejší, stačí v podvozku vyměnit ozubená kola s 16 zuby za jedno s 12 a jedno s 20 zuby v požadovaném pořadí. Ještě mě napadlo zkusit udělat nemotorizovanou verzi rolby čistě z dílů setu 8294 a přidat jí navíc i zadní frézu pro úpravu sjezdovky nebo ponechat stávající podvozek a zkusit na něj osadit již zmíněný drapák. To je ale zatím jen hra budoucnosti... Teď mám v plánu se zaměřit na vodní svět a postavit model do soutěže To sail the Technic sea vyhlášené na eurobricks.

rolba rolba


25. leden 2012 - Nový alternativní model ze setu 8041

Někde jsem četl, že 8041 je vůbec nejhorší set, jaký vyšel v řadě Lego Technic a že měl být zařazen spíš do řady Racers. Dotyčný upozorňoval na málo funkcí a chabý design doháněný spoustou samolepek. Souhlasím, že po stránce funkcí je to nic moc, na druhou stranu jsem tento set získal v akci s výborným poměrem výkon cena a podařilo se mi z něj postavit už druhý slušný alternativní model. A tak po formuli přichází nadupaný hot-rod. Při tvorbě podvozku a převodů jsem se nechal inspirovat oficiálním alternativním modelem a využil koncept motoru vpředu s náhonem na zadní kola. Kromě motoru V8 nabízí model otevírací kapotu motoru s tyčí na podepření, otevírací dveře a kufr, zatáčení a dokonce 2 sedadla v kabině (oficiální modely mají jen jedno).

hot-rod hot-rod


24. prosinec 2011 - PF 2012

pf 2012

25. listopad 2011 - Novinky na buildinstu

Jak už jsem naposledy předesílal, mám pro vás na webu přichystáno několik nových vychytávek. První z nich je galerie alternativních modelů. Dostanete se do ní jednoduše kliknutím na odkaz v záhlaví této stránky. Galerie zatím běží ve zkušebním provozu s omezeným množstvím fotografií, které budu postupem času přidávat. Další novinkou je přidání odkazů na diskuzní fóra, kde se mnou budete moct řešit všechno kolem buildinstu a kde najdete upozornění na jeho aktualizace. Výše zmíněné odkazy jsou opět v záhlaví této stránky a vedou na Kostky (fórum v češtině a slovenštině) a na Eurobricks (fórum v angličtině). Poslední novinkou je možnost stažení návodů na vybrané modely ve formátu pdf. Oproti online verzi návodů nabízí pfd snadný způsob stažení celého návodu v jednom kroku včetně titulní stránky, která je další novinkou. Jediným mínusem návodů v pdf je trochu horší kvalita obrázků z důvodu optimalizace velikosti celého souboru. Odkazy ke stažení pdf jsou umístěny vždy v záhlaví indexu stránek daného návodu.
pdf

A nyní se pojďme podívat, jak se vyvíjela moje stavitelská činnost. Většina z vás si jistě všimla roztomilého žlutého psíka, který zvedá nožku, aby se vyčůral na nejbližší patník, postaveného ze setu 8067. Mým původním záměrem bylo poskládat teleskopický manipulátor nebo bobcata, ale pak se to trochu zvrtlo a byl z toho pes... :-) Návod na jeho stavbu je už nějakou dobu dostupný v sekci návodů. O víkendu jsem si opět vzal do parády mini set 4916 a poskládal z něj koně, teda přesněji luční kobylku. Poslední dobou si také pohrávám s myšlenkou na stavbu pásového vozítka s mechanickou rukou na dálkové ovládání. Zatím se mi ale nedaří dát dohromady podvozek, tak uvidíme, co z toho nakonec bude.

pes kobylka


16. říjen 2011 - Nové alternativní modely

Poslední měsíc byl opět plodný na poli Lega. Kromě toho, že jsem navštívil německý Legoland, jsem postavil dva nové alternativní modely. Prvním byl skútr ze setu 8048. Je to poměrně malý model, ale zato nadupaný funkcemi a detaily. Jmenujme třeba jednoválcový motor poháněný zadním kolem, funkční stojánek, zatáčení atd. Druhý model je o dost větší. Je jím formule ze setu 8041, která nabízí osmiválcový motor s pohonem zadních kol, diferenciál a zatáčení předních kol, při kterém se otáčí i volant.

skútr formule


20. září 2011 - Mé modely slaví první malý úspěch ve světě

Před pár měsíci mě kontaktoval Jetro de Chateau, jeden z editorů španělského časopisu o Legu Hispabrick Magazine, s prosbou o otištění mého letadla postaveného ze setu 8068 v rámci recenze tohoto setu. Mé svolení dostal a vy nyní můžete vidět fotografie letadla s krátkým popisem v čísle 011 na straně 70.

Během minulého měsíce jsem poskládal letadlo a tříkolku ála T-Rex ze setu 5763. Návod na stavbu letadla je už k mání zde. Tříkolka má odpružené zadní kolo a co nevidět sem přidám návod i na její stavbu. Včera jsem také začal pracovat na skútru ze setu 8048, tak uvidíme, zda dospěje do zdárného konce. Nakonec ještě přidávám fotku šneka, o kterém jsem se tu zmiňoval minule.

letadlo letadlo tříkolka šnek


31. červenec 2011 - Teleskopický manipulátor klepe na dveře

Nedávno jsem dodělal virtuální model manipulátoru a nyní jsem asi v polovině generování návodu, takže už brzy ho najdete na webu. Když jsem se vracel z dovolené, tak jsem poskládal šneka ze setu 4916. Bohužel to bude tentokrát bez fotky, protože jsem si foťák zapomněl u rodičů...

17. červenec 2011 - Události za poslední 3 měsíce

Návody na buildinstu pomalu přibývají, ale od posledního zápisu do blogu uteklo téměř čtvrt roku. Ne, že by se během té doby nic nedělo, jen nebyl nikdo, kdo by o tom sem napsal... Slibuju, že se polepším a budu sem psát aspoň jednou za týden nebo za 14 dní. Teď už k tomu, co je nového.

Jak jste si asi všimli, přibyly návody na další zvířátka ze setu 4916 a nyní jich je už celkem 9 (králík, žába, velbloud, jezevčík, kočka, bobr, veverka, koza a medvěd). Žádné další zvíře připravené nemám, takže kdyby jste měli nějaký námět na zvíře číslo 10, dejte mi vědět a já se o něj pokusím. ;) Ze série Creatoru mám rozpracovaný ještě jeden návod na motorku ze setu 5763. Tato motorka je pravděpodobně výtvorem Mortena z Lego Creator týmu a je k vidění v závěru tohoto videa na lego.com.

O něco zajímavější je pokrok ve vývoji alternativních modelů z Technicu. Na začátku května jsem dal dohromady první, ryze svůj, alternativní model ze setu 8052. Je jím teleskopický manipulátor s motorizovaným zvedáním ramene, ručně vysouvanými stabilizátory a zatáčením zadních kol. Začal jsem k němu připravovat virtuální model a počítám, že do konce léta bude hotový návod. Ze setu 8052 mám už vymyšlený další alternativní model. Co to bude, ponechám v tajnosti, ale třeba Vám napoví přiložené foto... O trochu víc jsem se činil u setu 8048. Po tom, co moje přítelkyně odletěla na tři a půl týdne za rodiči, jsem postavil zbrusu nového dragstera (jeho návod je již nyní na webu) a provedl jsem zdařilou motorizaci hlavního modelu (buginy) za pomoci PF komponentů. Z tohoto setu se zatím zrodilo nejvíce alternativních modelů a mám stále dost nových nápadů na další, takže se máte určitě na co těšit.

teleskopický manipulátor příští alternativní model dragster PF bugina


17. duben 2011 - Další zvěř je na cestě

I když jsem byl v posledních dnech dost zaneprázdněn, tak jsem si našel trochu času a postavil další zvíře ze setu 4916 - bobra. Jeho drobnou modifikací potom vznikla ještě veverka.

bobr veverka


11. duben 2011 - 1. zápis

Zde naleznete zápisky o vznikajících modelech a vůbec průběžné info o tom, co se děje v zákulisí buildinstu. V současnosti mám rozpracovaný návod na helikoptéru ze setu 8048 a připravuju návody k dalším zvířátkům ze setu 4916.